EN DE PL RU

Co szkodzi Twoim ustom?

Palisz e-papierosy? W twojej ślinie mogą znajdować się rakotwórcze substancje, które uszkadzają DNA komórek ust i mogą doprowadzić do pojawienia się nowotworu.

E-papierosy często przestawiane są jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej badań wskazuje na to, że są one niemal równie szkodliwe niż tradycyjne. – Bez wątpienia większość substancji rakotwórczych pochodzących ze spalania tytoniu w normalnych papierosach jest większa niż w tych elektrycznych. Jednak do końca nie wiemy jaki jest rezultat wdychania mieszanki składników wytwarzanych przez to urządzenie- mówi dr Silvia Balbo z Masonic Cancer Center University of Minnesota.

Co pokazują badania?

Zespół dr Balbo przeprowadził badania substancji, które powstają w trakcie palenia e-papierosów oraz jaki wpływ mają na DNA komórek w ustach palaczy. Do badania zrekrutowano 20 osób. Połowa z nich paliła e-papierosy (druga połowa to były osoby niepalące). Przed i 15 minut po paleniu pobierano od nich próbki śliny. Następnie porównywano je z próbkami grupy niepalącej. W wynikach zaobserwowano substancje cechujące się właściwościami rakotwórczymi oraz ich zdolnością do uszkadzania DNA.

Co znaleziono w ślinie osób palących e-papierosy?

Formaldehyd, metyloglioksal i akroleina – te substancje znalazły się w ślinie osób po paleniu e-papierosa. Naukowcy w dalszych badaniach sprawdzili w jaki sposób wpływają one na DNA komórek znajdujących się w ustach. Okazało się, że czterech na pięciu palaczy ma rozległe uszkodzenia DNA związane z obecnością akroleiny w ślinie. Co w przyszłości może być przyczyną pojawienia się nowotworu.

Zespół dr Balbo planuje powtórzyć swoje badania na większej grupie osób. Planuje też porównać ilość i skład substancji rakotwórczych obecnych w ślinie po paleniu e- papierosów oraz tych tradycyjnych.

źródło:

https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2018/august/e-cigarettes-can-damage-dna.html